Bebekler ne zaman portakal yiyebilir?

Bebekler, yüksek miktarda asit içerdiğinden, portakalı ancak bir yaşından sonra yiyebilir. 0-12 ay arasında bebeğe portakal vermek, midesinin zarar görmesine yol açabilir.

Portakal, C vitamini açısından son derece zengin olduğundan, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ancak, portakal gibi turunçgiller asidik özellikte olduğundan, bir yaşından küçük bebeklere verilmemelidir. Asidik yiyecekler, bebeklerde pişik gibi sorunlara yol açabildiği gibi, midenin zarar görmesine de neden olabilir. Bu nedenle, tadı son derece tatlı da olsa, portakal, mandalina gibi turunçgiller, bebeklere 12.aydan sonra verilmeye başlanmalıdır.

Bebekler Portakal Yerine Ne Yiyebilir?

Portakala alerjisi olan ya da asidik niteliği nedeniyle portakal yedirilmeyen bebeklere, C vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler verilebilir. Semizotu, brokoli, ıspanak gibi sebzeler, hem C vitamini açısından hem de antioksidan açısından zengindir. Bunun yanı sıra, yeşil yapraklı sebzeler magnezyum, fosfor gibi mineraller de içerebilir. Dolayısıyla, bir yaşından küçük bebeklerin sağlıklı beslenmesini sağlamak için, portakal gibi asitli meyveler yerine koyu renkli sebzeler tercih edilmelidir.

Bir yaşından büyük bebeklere haftada birkaç defa portakal verilebilir. Portakal küçük parçalara ayrılarak yedirilebileceği gibi, portakal suyu haline getirilerek de bebeklere verilebilir. Bebeklere portakal vermeden önce, portakalın kabuğunun yıkanmasına dikkat edilmesi önem taşıdığı gibi, her meyveyi mevsiminde almak gerektiği de unutulmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen