Bebekler ne zaman patlıcan yiyebilir?

Bebekler patlıcan yemeye 2. yaştan itibaren başlayabilir. Patlıcan yüksek miktarda nikotin içerdiğinden, 0-2 yaş arasında bebeğe patlıcan verilmesi önerilmemektedir.

Bebekler ilk 6 aydan sonra ek besinlere geçişte, genellikle birçok sebzeyi tüketmeye başlar. Ancak alerjen özellikte olan ya da bebeğin sindirimine zarar verebilecek nitelikte olan sebzelerin bebeklere ilk 1 yıl içerisinde verilmemesi gereklidir.

Bebeklere Ne Zaman Patlıcan Verilmeli?

Patlıcan yüksek oranda nikotin içeren bir sebze olduğundan, ilk 12 ay içerisinde bebeklere patlıcan verilmesi önerilmiyor. Lif bakımından zengin olan ve K vitamini içeren patlıcan yerine, bebeklere besin değerleri bakımından patlıcanın yerini doldurabilecek gıdalar verilmesi gerekiyor. Birçok uzman, bebeklere 2 yaşından sonra patlıcan verilmesini ve patlıcanın bebeklere çok fazla yedirilmemesini öneriyor.

Patlıcanın Bebeklere Faydaları

Patlıcan, K vitamini açısından zengin bir besindir. Aynı zamanda yüksek oranda lif içerir. Bu yönüyle, bebeklerin sindirim sistemleri açısından faydalıdır. Yumuşak bir sebze olduğundan, patlıcanın bebekler tarafından tüketilmesi de oldukça kolaydır.

Patlıcan Bebeklere Nasıl Verilmeli?

Bebeklere ilk 3 yaş içerisinde, patlıcan çok sık verilmemelidir. Ancak bebek patlıcan yiyeceği zaman da, kızartmalar yerine haşlama yöntemini tercih etmek gereklidir. Fırında ya da yağda kızartılmış patlıcan, bebeğin gaz sorunu ve mide ağrısı yaşamasına yol açabilir. Kızartma yerine bebeğe çeşitli sebzelerle haşlanmış şekilde patlıcan verilmelidir. Bunun yanı sıra, bebeklere hazırlanacak patlıcan yemeği için alınacak patlıcanlara da dikkat etmek gereklidir. Taze ve ince kabuklu sebzeleri tercih etmek bebeklerin beslenmesi açısından daha faydalı olduğu gibi, bu sebzeler vitamin ve mineral bakımından da daha zengindir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen