Bebekler ne zaman meyve yiyebilir?

Bebekler, altıncı aydan itibaren meyve yemeye başlayabilir. Ancak bebeklere hangi meyvenin, hangi dönemde verileceğine dikkat edilmelidir.

Bebekler, ek besinlere geçtikten sonra meyve yemeye başlayabilir. Ancak bazı meyveler, alerji riski taşıdığından, bazı meyveler ise asit içeriği yüksek olduğundan, bebeklere zarar verebilir. Bu nedenle, ek besinlere geçen bebeklere meyve verirken dikkatli olmak gereklidir.

Elma, armut, erik, üzüm gibi meyveler, bebekler için en uygun besinler arasında yer alır. 1 yaşından küçük olan bebeklerin sindirim sistemi problemi yaşamasına neden olmayan ve alerji yaratma riski düşük olan bu meyveler, bebeklerin mineral ve vitamin almasını sağlar. 6-12 ay arasındaki bebekler için çilek, portakal, kivi gibi meyveler olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle, bu meyvelerin bebeklere 1 yaşından sonra verilmesi gereklidir.

Bebeklerin 1 Yaşından Önce Yiyebileceği Meyveler

Elma ve armut, gerek sindirim açısından gerekse alerji oluşturma riski açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyen meyvelerin başında gelir. Ek gıdalarla beslenmeye başlayan bebeklere, haftada en az bir defa elma ya da armut verilmelidir. Elma ve armutun yanı sıra, kayısı ve şeftali de bebeklerin sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamak için verilebilir. Bunun yanı sıra, bebeklerin farklı meyvelerle beslenmesi, gelişimleri ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi açısından önemlidir.

Muz, Kavun ve Karpuz

Muz, kavun ve karpuz gibi meyveler, bebeklere 8.aydan itibaren verilebilir. Ancak bu meyvelerde bebeklerde sindirim problemlerine ya da alerjilere yol açabilir. Sıklıkla görülmeyen bu etkiler, bazı bebeklerde önemli sorunlara yol açabildiğinden, bebeklere yeni bir besin verildiğinde, sonuçlarının dikkatli bir şekilde izlenmesi önemlidir.

Çilek

Çilek, alerji riski yüksek bir meyve olduğundan, bebeklere 2-3 yaşından sonra verilmeye başlanmalıdır. Alerjisi olan ya da ebeveynlerinde alerjik reaksiyonlar gözlenen bebeklere, doktor onayı olmadan çilek verilmemelidir.

Turunçgiller

Greyfurt, portakal ve limon gibi meyveler ise, bebeklere 1 yaşından sonra verilmelidir. Asidik içeriği yüksek olan bu meyveler, C vitamini açısından zengin olsa da, bebeğe zarar verebilecek sonuçlar oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle, turunçgiller, 1 yaşından küçük bebeklere yedirilmemelidir.

Meyveler Bebeklere Nasıl Yedirilmelidir?

Meyveler bebeklere bir yaşından önce püre şeklinde verilmelidir. Yumuşak meyveler, bir yaşından büyük bebeklere az miktarda ve çekirdeksiz olmasına dikkat edilerek, bütün haline verilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen