Bebekler ne zaman mercimek yiyebilir?

Mercimek, bebeklere 8.aydan itibaren verilebilir. Mercimek çorbası ya da mercimek köftesi, 1 yaşından küçük bebeklerin besin ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılar.

Mercimek, protein ve lif açısından zengin bir besin olduğundan, bebek beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bebeklerin lif ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan mercimek, 8.aydan sonra bebeklere verilmeye başlanabilir. Mercimek çorbası ya da mercimek köftesi haftada birkaç defa bebeklere verilebilir.

Mercimeğin Bebeklere Faydaları

Mercimek, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir. Aynı zamanda, bebeklerin gaz sorunlarının da giderilmesini sağlar. Protein de içeren mercimek, bebeklerin günlük besin ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar.

Mercimek, 8-12 aylık bebeklere, çorba şeklinde verilebilir. Bunun yanı sıra sebze pürelerine de mercimek katılarak, zengin bir öğün oluşturabilir. Bebeklerin gaz sorunun giderilmesi için, mercimeği birkaç saat suda bekletildikten sonra hazırlanması önemlidir. Bebeklere kırmızı mercimek verilebileceği gibi, yeşil mercimek de 8.aydan itibaren verilebilir. B vitamini açısından da zengin olan mercimek, bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen