Bebekler ne zaman makarna yiyebilir?

Bebekler ne zaman makarna yiyebilir, sorusu ebeveynler açısından önemlidir. Besleyici bir gıda olan makarna, ek besinlere geçtikten sonra verilebilir.

Makarna, bebekler için karbonhidrat ve protein açısından oldukça zengin bir besindir. Bazı makarna çeşitleri, vitamin ve mineral de içerdiğinden, makarna bebeğin ihtiyaç duyduğu günlük besin değerlerinin önemli bir kısmını karşılar. Bebekler ne zaman makarna yiyebilir sorusu, bu açıdan ebeveynler için önemlidir.

1 Yaşından Küçük Bebekler Makarna Yiyebilir mi?

Bebekler, ek besinlere geçtikten birkaç ay sonra makarna yemeye başlayabilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilk 6 ay yalnızca anne sütü önerilmektedir. Bunun yanı sıra, annenin sütü olduğu sürece, bebeğin başka bir gıdaya alıştırılması doğru değildir. Anne sütü yeterli olan bebekler, ek gıdalara 9.aydan sonra geçebilir. Bu durumda bebekler 11.aydan itibaren makarnaya alıştırılabilir.

6.aydan itibaren ek besinlere geçen bebeklere, 7.-8. aydan sonra makarna verilebilir. Ancak bebeklere verilen makarna miktarına dikkat etmek ve makarnayı diğer besinlerle destekleyerek bebeğe yedirmek önemlidir. Makarnanın yanında bebeğin et, pilav, yoğurt ya da sebze çorbası gibi; protein, kalsiyum ya da vitamin bakımından zengin olan besinler yemesi gerekir.

Bebeklere Ne Kadar Makarna Verilmeli?

Bebeklere, özellikle 1 yaşından önce, haftada birkaç kez makarna vermek yeterlidir. Bebeğin sık makarna tüketmesi, kan şekerinin yükselmesine neden olabileceği gibi, obeziteyi de tetikler. Aynı zamanda tek tip beslenme alışkanlığı oluşturur ve bebeğin sağlıklı gelişimini olumsuz etkiler. Bebekler, makarna yemeye başladıktan sonra, makarna tüketimini sınırlandırmak ve bebeğin dengeli beslenmesini sağlamak, bebek gelişimi açısından kritik bir önem arz eder.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen