Bebekler ne zaman inek sütü içebilir?

Uzmanlar, bebeklere bir yaşından önce inek sütü verilmemesini ve inek sütü alerjisi olan bebeklere ise doktor onayı olmadan inek sütü verilmemesini öneriyor

Süt, bebek gelişimi açısından oldukça önemli bir gıdadır. İlk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin, bir yaşına kadar anne sütü ile birlikte ek besinlere geçmesi önerilir. İnek sütü, bebeklerin sindiremeyeceği proteinlere sahip olduğundan, uzmanlar bir yaşından küçük bebeklere inek sütü verilmemesini önermektedir. Bunun yanı sıra, bebeklerde inek sütü alerjisi çok sık rastlanan bir durum olduğundan, bebeğin inek sütü içtikten sonra sindirim problemi yaşaması ya da kusması halinde, inek sütü verilmeye devam edilmemesi gereklidir.

Bebekler İnek Sütünü Reddebilir

Bir yaşından itibaren inek sütü verilmeye başlanan bazı bebekler, sütü reddedebilir. Anne sütünden çok daha farklı bir tada sahip olan inek sütünü bazı bebekler sevmediği gibi, içmeyi de reddeder. Bu durumda, eğer annenin sütü varsa, inek sütü ile birlikte karıştırılarak bebeğe verilebilir. Ancak annenin sütü gelmiyorsa, inek sütü çeşitli meyvelerle karıştırılarak ya da bebek bisküvileri ile mama haline getirilerek verilebilir.

İçerdiği yağ, vitamin ve protein açısından bebek gelişiminde önemli bir yere sahip olan inek sütünü, bebek bisküvi ya da meyveyle karıştırılmış şekilde de içmiyorsa, doktora başvurulması gereklidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen