Bebekler ne zaman gülmeye başlar?

Bebekler doğdukları andan itibaren refleks olarak güldüğü gibi, 3.aydan sonra sesli; 6.aydan sonra ise bilinçli bir şekilde gülmeye başlar.

Bebekler, ilk sosyal tepkilerini gülerek verirler. Gülme, bebeklerin ilk gelişim sürecinde reflekslere bağlı olarak gerçekleşirken, bebekler ikinci aydan itibaren çevrelerine tepki vermek için gülmeye başlar.

İlk 6 haftada, bebekler uyurken ya da altı değiştirilirken, refleks olarak gülebilir. Bebeklerin algıları ilk altı haftada tam olarak gelişmediğinden, bu gülme yüz hareketlerinden kaynaklanır. Altıncı haftadan sonra, bebekler nesnelere ya da seslere karşı daha duyarlı hale geldiğinden, hareket eden nesnelere ya da ürkütücü olmayan seslere gülebilir.

Bebekler Ne Zaman Ses Çıkararak Gülmeye Başlar?

Bebeklerin bilinçli bir şekilde gülmesi ikinci aydan sonra başlar. Ortalama olarak 10 haftalık bebekler, komik seslere gülerek tepki verir. Bu dönemde, bebekler ilgi çekmek için de çeşitli sesler çıkarmaya çalışır. İlk haftalarda hareket etmeden gülen bebekler, 3.ayın sonunda kollarını ya da bacaklarını hareket ettirerek gülmeye başlar.

Bebekler altıncı aydan sonra, ebeveynlerini ya da başka insanları gördüğünde gülmeye başlar. Bebeklerle oyun oynamak gülmelerini sağlayacağı gibi, ilginç sesler çıkarılması da bebeği güldürür.

Bebekler 9. Aydan Sonra Bilinçli Gülmeye Başlar

9-12 ay arasında bebekler insanları ve nesneleri tanımaya başladığından, gülme davranışı daha bilinçli bir hal alır. Bebekler bu dönemde, diğer insanlara da komik gelen davranışlara gülerek tepki verebilir. Komik ve ani sesler çıkarmak ya da saklanarak bir anda ortaya çıkmak, bebeklerin gülmesini sağladığı gibi, gıdıklamak ya da el ve ayaklarıyla oynamak da 9.aydan sonra bebekleri güldürmeye başlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 2,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen