Bebekler ne zaman basar?

Bebeklerin İlkleri: Bebekler ne zaman basar? Bebekler temel becerilerini farklı dönemlerde geliştirirler. Bazı bebekler 11 aylıkken basabiliyorken, bazıları henüz 6.5 aylıkken bunu başarabilir. Yapılan araştırmalar bebeklerin yaklaşık %50’sinin 8 aylıkken destekli bir şekilde kendilerini çekerek ayağa kalkabildiklerini göstermektedir. 10 aylık bebeklerin %90’ı ayakları üzerinde basabilmektedir. Ayakta durmayı öğrendiğinde bebeğiniz kollarıyla bir yere tutunmak isteyecektir. Bu […]

Bebeklerin İlkleri: Bebekler ne zaman basar?

Bebekler temel becerilerini farklı dönemlerde geliştirirler. Bazı bebekler 11 aylıkken basabiliyorken, bazıları henüz 6.5 aylıkken bunu başarabilir. Yapılan araştırmalar bebeklerin yaklaşık %50’sinin 8 aylıkken destekli bir şekilde kendilerini çekerek ayağa kalkabildiklerini göstermektedir. 10 aylık bebeklerin %90’ı ayakları üzerinde basabilmektedir.

Ayakta durmayı öğrendiğinde bebeğiniz kollarıyla bir yere tutunmak isteyecektir. Bu süreçte bebeğiniz destek amaçlı kollarını kullanmayı ve ağırlığını bir taraftan diğer tarafa vermeyi öğrenmektedir. Vücudunun bu yeni konumuna alışacak ve zamanla daha iyi kontrol etmeye başlayacaktır. Yakın bir zamanda kendi etrafında dönecek ve ayaktayken nesneleri tutmak için tek bir kolunu kullanabilecektir. Ayrıca ayakta dururken bir eliyle tutunup, diğer eliyle ise eğilip yerdeki bir nesneyi alabilecektir.

13 aylık olduklarında bebeklerin yaklaşık %90’ı desteksiz bir şekilde ayakta durabilmektedir ancak dengede durma becerisi gelişmeye devam eder. Çeşitli nesnelere tutunarak da olsa etrafta gezinmeye başlarlar. Bu dönemde neredeyse yürümeye başlamışlardır. Sıklıkla dengelerini kaybedip düşseler de endişelenmeyin. Bebeklerin beyinleri doğru bir şekilde yapana kadar tekrarlamaya programlanmıştır.

Özetlemek gerekirse bebekler;
• 6.5 – 8.5 aylık dönemde nesnelere tutunarak ayağa kalkmaya çalışırlar.
• 8-10 aylık dönemde kendi kendilerine ayağa kalkabilirler
• 9-11,5 aylık dönemde yaklaşık 2-3 saniye ayakta durabilirler
• 11-13,5 aylık dönemde tek başlarına ayakta durabilirler.

Bebeğiniz bir nesneye tutunarak ayağa kalkmaya çalışmaya başladığında etrafının güvenli bir hale getirilmesi çok önemlidir. Kolaylıkla hareket edebilecek veya devrilebilecek nesnelere tutunmaları oldukça tehlikeli olacaktır. Bu nedenle evinizi gözden geçirip küçük bebeğiniz için güvenli bir hareket alanı meydana getirmelisiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (40 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  3 Yorum - "Bebekler ne zaman basar?"

  Bildir
  avatar
  Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
  Roya
  Ziyaretçi

  Bebeyim 7ayina girdi amma ayagini hala basamiyo ayakda tutmaya calusiyorum ayaginda hic guc yok sizce bu normalmi?

  nazlıı
  Ziyaretçi

  benm kızımda 4 aylık ama ayagının üzerine basamıyor

  Zeynep
  Ziyaretçi

  Benim oğlum da 6 aylık bir ayağı tam bastı diğeri yarım basıyo sizce bu normaldir?

  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen