Bebekler ne zaman ayakta durabilir?

Bebekler ayakta durmaya ilk 18 ay içerisinde başladığı gibi, 2 yaşına gelen bebeklerin ayakta duramaması kas sorunlarına işaret eder.

Bebeklerin desteksiz bir şekilde ayakta durması, kas gelişimine bağlıdır. Bazı bebeklerde, kas gelişimi oldukça hızlı olduğundan, bir yaş içerisinde ayakta durabilirler. Bazı bebeklerde ise bu durum, 18 aya kadar uzayabilir. Beslenme, genetik yapı ve emekleme süreci ile ilgili olan ayakta durma, bazı bebeklerde 18 ayı geçilmesine rağmen gerçekleşmez. Bebeğin tek başına ayağa kalkamaması ve dengede duramaması, kas gelişim sorunları ile ilgili hastalıklara işaret edebileceğinden, doktora başvurmak gereklidir.

Bebeğin Ayakta Durabilmesi için Ne Yapılmalı?

Kas gelişimi, genetik özellikler ve beslenme doğrultusunda şekillendiği gibi, bebeğin yaptığı egzersizler de son derece önemlidir. Emeklemeye başlayan bebeklerin, kollarına destek verilerek yürütülmeye çalışılması, bebek düştüğünde kendi başına kalkmasına izin verilmesi bu noktada son derece önemlidir. Bebek düşecek korkusuyla, yürümesinin engellenmesi ya da sürekli oturtulmaya çalışılması, kas gelişim hızının yavaşlamasına yol açar. Bu da bebeğin fiziksel gelişim hızını olumsuz etkiler.

Bebeğin Ayakta Durabilmesi için Yürüteç Kullanılmalı mıdır?

Genellikle 6. aydan itibaren emeklemeye başlayan bebeklerin, yürüme süreci de hızlı gelişir. Bu dönemde bebekle birlikte egzersizlerin yapılması ve bebeğin yürütülmeye çalışması önemlidir. Ek olarak, uzmanlar yürüteç kullanımının bebeği olumsuz etkilediğini belirtmektedir. Yürüteç, bebeğin dengede durmayı öğrenme ve tek başına yürüme sürecini geciktirdiğinden, tavsiye edilmemektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen