Bebek Nasıl Emzirilir ?

Bebek nasıl emzirilir, sorusu özellikle yeni doğanlar için oldukça önemlidir. Bebeğin emzirilme pozisyonu, beslenmesini ve gelişimini doğrudan etkiler.

Bebeğin doğru emzirilmesi; gelişimini, uykusunu ve büyümesini doğrudan etkiler. Özellikle yenidoğan bebeklerin emzirilme şekli, bebeğin gelişimi açısından oldukça kritiktir. Bu nedenle, bilhassa ilk 3 ay boyunca bebeğin yeterli ve doğru şekilde emzirilmesine dikkat edilmelidir.

Bebeğin anne sütünü doğru bir şekilde emebilmesi için, tutulduğu pozisyonun doğru olması gereklidir. Bebeğin memeyi tam kavrayamaması ya da anne kucağında rahat olmaması, doğru beslenememesini sağlar.

Bebeği Emzirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1.Bebeğin, meme başını, ağzını dolduracak şekilde kavraması sağlanmalıdır.

2.Bebek anne sütünü emerken, annenin memeyi desteklemesi ve bebeğin rahat bir şekilde beslenmesine dikkat edilmelidir.

3.Emzirme sırasında, bebekler çabuk yorulabilir. Bu durumda bebeğin uyarılması ve süt emmeye devam etmesi sağlanmalıdır.

4.Bebek, her iki memeyi de emmelidir. Göğüslerden sadece birini emmesi, diğer göğsün süt dolmasına ve ağrımasına yol açabilir.

5.Emzirme sırasında bebeklerin 10-15 saniye dinlenmesi normaldir. Bebekler, meme emmekten çabuk yorulabilir. Ancak bebeğin bu kısa dinlenmeler sırasında, uyumasına izin verilmemeli, doyduğundan emin olana kadar memeyi emmesi sağlanmalıdır.

6.Bir göğüsteki süt emzirildikten sonra, bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bebek aralıksız olarak emzirildiğinde, gaz sancısı yaşayabilir.

7.Bebeğin emzirilme sırasında, burun deliğinin açık olduğuna emin olunmalıdır.

8.Beslenme ve gelişim açısından oldukça önemli olan emzirme sürecinde, bebek ve anne için ideal olan emzirme pozisyonunun bulunması da önemlidir. Emzirme pozisyonun doğru ve bebeğe uygun olması, bebeğin anne sütünden en iyi şekilde faydalanmasını sağlar.

Bebekler Ne Kadar Emzirilmelidir?

Yeni doğan bebeklerin, 2-3 saatte bir düzeli olarak emzirilmesi gerekir. Bebeğin uyumadığı zamanlarda, sık sık emzirilmesi, büyüme hızı ve gelişimi açısından önemlidir. Bebek, 1.ayını doldurduktan sonra ise emzirme süresi kısaltılabilir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve güçlü bir kemik yapısına sahip olabilmesi için en az ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen