Bebek Nasıl Bezlenir ?

Yeni doğan bebeğinizin ilk aylarında bezini sık sık değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bazen saatte 2-3 kez bez değiştirmeniz de gerekebilir. Bu sizi çileden çıkarabilir yada size ve bebeğinize angarya bir iş olarak gelebilir. Fakat cildi çok hassas olan bebeğinizin poposunun tahriş ve pişik olmasının önüne geçecektir. Hazır bez kullanıyorsanız bebeğinizin bezi çok fazla ıslanmadığı ve bebeği rahatsız […]

Yeni doğan bebeğinizin ilk aylarında bezini sık sık değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bazen saatte 2-3 kez bez değiştirmeniz de gerekebilir. Bu sizi çileden çıkarabilir yada size ve bebeğinize angarya bir iş olarak gelebilir. Fakat cildi çok hassas olan bebeğinizin poposunun tahriş ve pişik olmasının önüne geçecektir.

Hazır bez kullanıyorsanız bebeğinizin bezi çok fazla ıslanmadığı ve bebeği rahatsız etmediği sürece bebeğiniz uyurken bezini değiştirmeniz gerekmez. Çünkü bebeğinizin bezini değiştirmek onu uyandıracak, uyandığında ise ışık ve sizin hareketleriniz onun uykuya dalmasını zorlaştıracaktır.

Bebeğinizin bezini nasıl değiştireceğinizi ve dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

 1. Her şey elinizin altında olsun. Bebeğinizin bezini değiştirirken bir şey eksik olunca kalkıp gitmek zorunda kalmazsınız ve bebeğinizin ağlamasının önüne geçmiş olursunuz. Mümkünse bez değiştirme masanız olsun ve malzemeleriniz hazırda bulunsun. (Kocanızdan istemek zorunda kalmazsınız. Bir baba olarak en çok bu konudan şikayetçiyim.) Bebeğinizi bezlemek için gerekli malzemeler:
  • Temiz bir bez
  • Islak mendil
  • Pişik kremi
  • Mısır Nişastası
 2. Hijyen önemlidir. Bez değiştirmeden önce mutlaka elinizi yıkayın ya da temiz bir bezle silin. Sizi ve bebeğinizi olası bir hastalıktan koruyacaktır.
 3. Bebeğinizin bezi değiştirilirken mutlaka onu eğlendirici şeyler bulun. Evde herhangi biri dikkatini çeksin. Eline oyuncak, kumanda gibi bir şey verin. Gerekirse aile kendi arasında çocuğun karşısında skeç bile yapabilir.
 4. Koruyucu bez şart. Bebeğinizi değiştirdiğiniz yerin altına mutlaka koruyucu bir bez yerleştirin. Bu, bebeğin poposunun mikrop kapmaması açısından önemlidir.
 5. Bezi çıkar ve bekle. Bebeğin bezini çözün ama hemen çıkarmayın. Daha sonra bezin kirlenmemiş yüzeyi üstte kalacak şekilde bebeğin altından çıkarın ve katlayın. Önce bebeğin ön tarafını, ardından bacaklarını ve poposunu sıcak su ya da temizleme beziyle silin.

Bebeğin bezlerini sakın tuvalete ya da klozete atmayın. Bezi katladıktan sonra çöpe atın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
2014 Copyright BebekTema - Her hakkı saklıdır. İzinsiz içerik kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.