Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Hamilelik döneminin ortalarında, yani 16-20 hafta döneminde çoğunlukla bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir. Ancak ultrasonda bebeğin cinsel organının tam olarak görünmemesi durumunda cinsiyet belirlenemeyebilir. Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Bebeğin penisi veya vajina 6. haftadan itibaren gelişmeye başlasa da kız ve erkek bebekler 14. Haftaya kadar ultrasonda birbirlerine oldukça benzerler. Bu nedenle cinsiyet bu dönemde kesin […]

Hamilelik döneminin ortalarında, yani 16-20 hafta döneminde çoğunlukla bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir. Ancak ultrasonda bebeğin cinsel organının tam olarak görünmemesi durumunda cinsiyet belirlenemeyebilir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin penisi veya vajina 6. haftadan itibaren gelişmeye başlasa da kız ve erkek bebekler 14. Haftaya kadar ultrasonda birbirlerine oldukça benzerler. Bu nedenle cinsiyet bu dönemde kesin bir şekilde belirlenemez. Bebek genital bölgesinin görülebileceği bir konumda duruyorsa 18. Haftada bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Eğer ultrasonda cinsel organ görünmüyorsa, bir sonraki ultrason randevusunda tekrar denemeniz gerekecektir.

Bazı kişiler bebeğin cinsiyetini CVS veya amniocentesis gibi genetik testler vasıtasıyla daha erken bir şekilde öğrenmektedir. Ancak bu testler az da olsa düşük riski taşır. Bu nedenle bu testler çoğunlukla bebeğin genetik bir bozukluğu veya Down sendromu gibi kromozomsal bir anormalliği olup olmadığını belirlemek için kullanılır.

Bu testler herkese yapılmamaktadır. Ancak testin yapıldığı kişilerde CVS testi yaklaşık 11-12. Haftada, amniocentesis testi ise 16-22. Haftada yapılır. Kontrol amacıyla bu testleri yaptırdıysanız, sonuçlarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Teksas Üniversitesi doğum bilim ve jinekoloji uzmanı Catherine Hansen bu testlerin bebeğin cinsiyetini %99 oranda doğru bir şekilde verdiğini belirtmektedir.
Sözü edilen bu iki test bebekte öncelikle anormal bir gelişim veya bozukluk olup olmadığına yöneliktir. Bu nedenle bebeğin cinsiyetini öğrenmenin en sağlıklı yolu 16-20 haftalar arasında ultrason görüntüsü yoluyla bebeğin cinsiyetini öğrenmektir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Bebeğin cinsiyeti kaç aylıkken belli olur? Genelde 4. ay ve 5. ay da bebeğin cinsiyeti belli olmaktadır. Erkek çocukların cinsiyetleri daha erken belirlenebilirken kız çocuklar 5. ayın sonunda belirlenmektedir.

Bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur? Genelde 16-20. haftalarda belli olmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  1 Yorum - "Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?"

  Bildir
  avatar
  Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
  meriç
  Ziyaretçi

  bebeğin cinsiyeti kaç aylıkken öğrenilir. bizim bebek 4 aylık oldu halen daha cinsiyetini öğrenemedim. bir baba olarak merak ediyorum.

  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen