Bebeği Bakıcıya Bırakmak

Bebeği bakıcıya bırakmak, anne ve babalar için bazı durumlarda zor olsa da, bebek bakıcısını doğru seçmek, bebeğin gelişimini olumlu etkiler.

Bebeği bakıcıya bırakmak, ebeveynlerin yaşadığı en büyük handikaplardan biridir. Özellikle 0-2 yaş aralığındaki bebekleri bakıcıya bırakma, anne ve babalar tarafından verilmesi oldukça zor bir karardır.

Çalışan ya da bazı durumlardan dolayı bebek ile ilgilenemeyen ebeveynler, bebeği bakıcıya bırakarak, bebeğin güvenliğini ve sağlığını korumaya çalışır. Bebeği koruyabilmek ve anne babası yanında yokken de güvende, mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olabilmek için, bakıcı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek bakıcısının sahip olduğu kriterler, bebeğin güvenliği, gelişimi ve mutluluğu açısından oldukça önemlidir. Günün önemli bir bölümünü bakıcıyla geçirecek olan bebeklerin ihmal edilmesi ya da kötü muamele görmesi, hem ruhsal hem de bedensel sağlıklarını olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle, bakıcı seçerken dikkatli olmak gerekir. Bebek bakıcısının sahip olduğu nitelikler ve kişisel özellikleri oldukça önemlidir.

Bebeği bakıcıya bırakmak için, bakıcının güvenilir ve iyi niyetli biri olduğundan emin olmak gerekir. Bu durum da, bakıcının referanslarının önemini artırır. Bebek bakıcısı ararken, güçlü referanslara sahip olan ve tavsiye edilen kişilere öncelik vermek, doğru seçim açısından önemli bir yoldur. Bebek bakıcısı çalışmaya başladıktan sonra da, bebekle arasındaki ilişkiyi kontrol etmek, ebde kimse yokken bebeğe nasıl davrandığını denetlemek önemlidir.

Bebeği bakıcıya bırakmak, erken yaşlardan itibaren, bebeklerin aile bireyleri dışındaki insanlarla da yakın ilişkiler kurmasını sağlar. Bakıcının sık sık değiştirilmemesi, bu açıdan önemlidir. 2 yaşından itibaren, bebeklerin sosyal gelişimleri hızlı bir şekilde geliştiğinden, bakıcının sık değişmesi, bebeğin tepki göstermesine ve psikolojisinin bu durumdan olumsuz etkilenmesine yol açabilir. 0-2 ya arasındaki çocuklar için bakıcı seçerken, bakıcının bebek bakımı hakkında uzman olmasına dikkat edilmeli; 2 yaşından büyük çocuklar için bakıcı ararken ise çocuğun bakıcıyı sevmesine önem verilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen