Bebeğe İnek Sütü Vermek

“Bebeğimi emziriyorum fakat sütüm yeterli gelmiyor. Anne sütünü tamamlaması amacıyla bebeğime inek sütü verebilir miyim?” Değerli anneler, inek sütü yetişkinler ve çocuklar için çok faydalı bir besin iken bebekler için uygun değil hatta zararlıdır. İnek sütü, anne sütü ve mamalara oranla çok daha fazla protein ve tuz içerir. Bu da minicik bebeğinizin böbreklerine aşırı derecede […]

“Bebeğimi emziriyorum fakat sütüm yeterli gelmiyor. Anne sütünü tamamlaması amacıyla bebeğime inek sütü verebilir miyim?”

Değerli anneler, inek sütü yetişkinler ve çocuklar için çok faydalı bir besin iken bebekler için uygun değil hatta zararlıdır. İnek sütü, anne sütü ve mamalara oranla çok daha fazla protein ve tuz içerir. Bu da minicik bebeğinizin böbreklerine aşırı derecede yük binmesine neden olur. İnek sütü demir ihtiva etmez ve bu nedenle inek sütüyle beslenen bebeklerde demir takviyesi yapmak zorunludur. İnek sütü minicik bebeklerin bağırsaklarında kanamaya da neden olabilir. Bebeğin dışkısındaki kan gözle görülmez fakat demir eksikliğine neden olur.

İnek sütü bebeğinizde anne sütüne oranla daha fazla gaz yapar ve bu hem sizin hem de bebeğiniz için sıkıntılı bir durumdur. İnek sütüyle beslenen bebekler gaz sancısından dolayı geceleri huysuz olur. Bebeklikte inek sütüyle beslenmiş biri olarak annem geceleri hiç susmadığımı, sürekli ağladığımı söylerdi. Kadıncağız nerden bilsin verdiği inek sütünün bana zararlı olduğunu ve gaz sancısı yaptığını.

Bebeğiniz bir yaşına girmemişse kesinlikle inek sütü vermeyin. 1 yaşına kadar onu sadece anne sütü ile besleyiniz. Eğer sütünüz yetersiz geliyorsa inek sütü yerine ek gıda olarak hazır mamaları tercih edin. 1 yaşından sonra katı gıdalara geçildiğinde doktorunuza danışarak inek sütüne geçebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen