Aşı Takvimi

Aşılar mikropların sebep olduğu hastalıklara karşı korunma sağlamak amacıyla geliştirilen uygulamalardır. Bebekleri aşıların yardımıyla pek çok hastalığa karşı aşıyla koruma altına alabiliriz. Bu nedenle bebeklerde aşı takvimine dikkat edilmelidir. Bebekler için önerilen primer aşı takvimi Doğumun hemen sonrasında Hepatit B aşısı 1 ay Hepatit B aşısı 2 ay DBT – IPV – HIB aşısı 3 […]

Aşılar mikropların sebep olduğu hastalıklara karşı korunma sağlamak amacıyla geliştirilen uygulamalardır. Bebekleri aşıların yardımıyla pek çok hastalığa karşı aşıyla koruma altına alabiliriz. Bu nedenle bebeklerde aşı takvimine dikkat edilmelidir.

Bebekler için önerilen primer aşı takvimi

Doğumun hemen sonrasında Hepatit B aşısı

 • 1 ay Hepatit B aşısı
 • 2 ay DBT – IPV – HIB aşısı
 • 3 ay BCG aşısı
 • 4 ay DBT – IPV – HIB aşısı
 • 6 ay DBT – IPV – HIB aşısı ve Hepatit B aşısı
 • 12 ay MMR kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı
 • 14 ay Hepatit A aşısı
 • 15 ay Suçiçeği aşısı
 • 18 ay DBT –İPV – HİB aşısı
 • 20 ay Hepatit A
 • 4-6 yaş DPT – IPV ve MMR aşısı doktorun önerisiyle suçiçeği aşısı
 • Her sene influenza aşısı yani grip aşısı

Bebeklere aşılar ne zaman yapılmalıdır?

Verem aşısı (BCG): Bu aşı bebeklere ilk üç ay içinde ve ilkokul döneminde iki doz halinde uygulanmalıdır.

Beşli karma aşı (DBT – IPV – HİB): Bu aşı beş hastalığa karşı geliştirilmiştir.  Bunlar difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci ve menenjit hastalıklarıdır. Bebeklere 2-4-6 ve 18 aylık olduklarında uygulanmalıdır. 5-6 yaşında difteri, boğmaca, tetanoz üçlü aşıyla birlikte çocuk felci açısı olan bebeklere tekli HİB aşısı yapılmalıdır.

Kızamık, kabakulak, kızamıkçık aşısı (MMR): Bu aşı bebeğe 12 ayda tek doz, 5-6 yaşında tek doz olarak uygulanır. 9 ayında kızamık aşısı olmamış olan bebeklerde, 15 ayda tek doz ve 5-6 yaşında tek doz aşı uygulanabilir. Bu hastalıklardan birini bebeğin daha önceden geçirmiş olması, aşının yapılmasına engel değildir.

Suçiçeği aşısı: Bu aşısı bir yaşını geçen ve daha önceden suçiçeği hastalığını geçirmeyen bebeklere uygulanmaktadır. Bebeğin suçiçeği geçirmemesi halinde, okuldan önce mutlaka aşılanması gerekir. Aşı hastalığın oluşumunu önleyerek, ciltte yara izlerine engel olur, komplikasyonları ortadan kaldırır. Ayrıca ileri yaşlarda kişilerde zona hastalığı oluşmasını da önler.

Hepatit A aşısı: Bu aşı bebeklerde 14 aydatek doz olarak uygulandıktan sonra, 6 ay geçince tekrar doz yapılır. Böylece 2 dozluk uygulama yapılmış olur. Bu aşı daha önce hastalığı geçirmemiş olan herkese yapılabilir.

Hepatit B aşısı: Bu aşı doğumda bebeğe hemen yapılmaktadır. İkinci doz bundan bir ay sonra, üçüncü doz ise 6 ay sonra yapılarak, toplamda 3 dozla koruyuculuk sağlar.  Bu sayede kişilerde yaşam boyu Hepatit B hastalığına karşı korunma sağlanır.

Pnömokok aşısı (Zatürre aşısı): Bu son yıllarda bebeklere doğumdan sonra 2 aydan sonra 1-2 ay arayla 3 doz halinde uygulanmaktadır. Aşı yapılmayan bebeklere 12-15 ay arasında tek doz aşı yapılabilir. Bebeğin ilk defa aşılanması durumunda 2-9 yaş arasında tek doz olarak uygulanmalıdır. Doktorun tavsiye etmesi halinde bu aşı mutlaka yapılmalıdır.

Rota virüs aşısı: Bu aşının ilk dozu bebeğin ilk 3 ayı içinde yapılması gerekir. Bundan sonra arada en az 1 ay olmak koşuluyla 2-3 doz şeklinde tatbik edilmelidir. Doktorun tavsiye etmesi halinde mutlaka uygulanması gereken bir aşıdır. Çünkü bebeklerde görülen ishal vakalarının en büyük sorumlusu rota virüsüdür. Ancak bebekler mutlaka ilk altı ayın içinde olduğunda uygulanması gerekir. Bunun sebebi bebeklerin bu süreçte annesinden geçen koruyuculuklarının devam etmesidir. Bu süreçten sonra bebeğin virüsü kapmış olma olasılığı bulunmaktadır. Rota virüs aşısı yapılmış olan bebekler ishal rahatsızlığını geçirse bile, oldukça hafif etkilerle atlatırlar. Bilindiği gibi ishal bebeklerde ölümcül sonuçlara neden olan bir sağlık sorunudur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen