Anne Sütünün Faydaları

Uzman çocuk doktorları, kadın doğumcular, hemşireler ve hatta mama üreticileri dahi anne sütünün yeni doğan bir bebek için en iyi besin olduğu konusunda hemfikirlerdir. Teknoloji istediği kadar gelişsin bazen doğanın yaptığı kadar iyi yapamayız. Anne sütünü de hiçbir zaman annenin meme dokusundan daha iyi yapmayacağız. Peki ama anne sütünü bu kadar üstün yapan şey nedir […]

Uzman çocuk doktorları, kadın doğumcular, hemşireler ve hatta mama üreticileri dahi anne sütünün yeni doğan bir bebek için en iyi besin olduğu konusunda hemfikirlerdir. Teknoloji istediği kadar gelişsin bazen doğanın yaptığı kadar iyi yapamayız. Anne sütünü de hiçbir zaman annenin meme dokusundan daha iyi yapmayacağız. Peki ama anne sütünü bu kadar üstün yapan şey nedir ?

Bebekler için özel karışım: Anne sütü diğer ek besinlerde ve inek sütünde bulunmayan ve labaratuvarda üretilemeyen yüzlerce bileşik içerir. Anne sütü içerdiği bileşiklerin dışında bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Sabahki anne sütü akşamkinden, 3. aydaki anne sütü 7. aydakinden içerik olarak daha farklıdır. Çünkü bebeğinizin ihtiyaçları zamana göre farklılık gösterir. 1 aylık bebekle 7 aylık bebeğin besin ihtiyaçları farklıdır.

Daha Rahat Sindirim: Anne sütü inek sütüne göre çok daha kolay sindirilir. Bu diğer ek besinler içinde geçerlidir. Buna neden olan anne sütünün içindeki protein ve yağdır. Daha rahat sindirim nedeniyle anne sütüyle beslenen bebekler daha az karın ağrısı ve gaz problemleri çekerler. Bebeklerdeki gaz problemlerinin ne denli önemli olduğunu değerli annelerimiz çok daha iyi bilecektir. Sürekli sırtınıza alıp gezdirmek ve gazını çıkartmak zorunda kalırsınız.

Daha az alerji riski: Bebeklerin nerdeyse tamamına yakını anne sütüne karşı alerjik değildir. Alerjileri olsa dahi bunu tolere edebilirler. Fakat bebeklerin dokuzda biri inek sütüne karşı alerjiktir.

Kabızlık ve ishali önler: Anne sütüyle beslenen çocukların tuvalet problemleri yoktur. Kabız ve ishale yakalandıkları nadirdir.

Daha az hastalanan bebekler: Anne sütünün en büyük faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bebekler, ilerleyen yaşlarda daha az hastalanır ve hastaneye giderler. Hastalansalar dahi hastalık zamanları daha kolay geçer ve rahatlıkla hastalıkları atlatırlar.

Daha az obezite riski: Bebeği emzirmek iştahı azalttığı için, anne sütüyle beslenen çocuklarda obezite görülme olasılığı daha düşük oluyor. Mamalarla beslenen bebekler daha tombul ve kilolu oluyorlar. Bebeklerin biraz gelişkin olması ebeveynlerin hoşuna gidebiliyor fakat ilerleyen yaşlarda bebek için son derece rahatsız edici bir durum haline dönüşebiliyor.

UCUZDUR: Anne sütünün bu faydası erkekler sizin için. Mama fiyatları cep yakarken, anne sütü ucuzdur. Dilediğiniz kadar anne sütü ile besleyin bütçeniz rahat kaldıracaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  1 Yorum - "Anne Sütünün Faydaları"

  Bildir
  avatar
  Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
  ayşe uzun
  Ziyaretçi

  Günümüz annelerinin okuması gereken bir yazı oldu. Hazır mamacı anneler mutlaka okusun.

  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen