Anne sütü saklama koşulları

Anne sütü saklama koşulları; uygun sıcaklık ve doğru bekleme süresini içerir. Anne sütünün doğru saklanması, bebeğin gelişimi açısından önemlidir.

Anne sütü, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından en önemli besindir. Bebeğin, en az ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesini sağlamak için, bazı durumlarda göğsün sağılması gerekir. Bu noktada, akla ilk gelen soru anne sütü nasıl saklanır, olur. Göğsü sağmak kadar, anne sütünü doğru koşullarda saklamak da önemlidir.

Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne sütünün doğru şekilde saklanması için; saklama kabına, sıcaklığa ve saklama süresine dikkat edilmelidir. Anne sütünün iyi şekilde muhafaza edilmesi için; hava almayan, sert plastik ya da cam şişe ve kapların kullanılması gereklidir. Anne sütünün saklanacağı kabın steril olması ve her kullanımdan sonra sterilize edilmesi önemlidir.

Anne sütünün saklama süresi ve sıcaklığı için ideal koşullar ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve sıcaklık ile saklama süresi arasındaki ilişkiyi gösteren tablo şöyledir:

 • Oda sıcaklığı (19-26 derece): 3 saat
 • Buzdolabı (4 derecenin altında): 3 gün
 • Dondurucu (-18 derece): 3 ay

Anne sütü, yaz ya da kış aylarında, oda sıcaklığında 3 saatten uzun süre bekletilmemelidir. Anne sütü saklama koşulları için ideal ortam, buzdolabıdır. Ancak buzdolabı sıcaklığının sabit olması ve 4 dereceden düşük olması önemlidir.

Anne sütü nasıl saklanır, sorusu özellikle çalışan anneler için oldukça önemlidir. Bebeği ile sürekli vakit geçiremeyen ebeveynlerin, anne sütünü doğru saklaması ve bebeğin beslenmesi ve gelişimi için son derece önemlidir. Anne sütünün doğru muhafaza edilmeden bebeğe verilmesi; bebekte gaz problemleri, mide bulantısı, kusma gibi etkilere yol açabilir. Bu nedenle, anne sütünün doğru saklanmasına özen gösterilmeli, saklama süresi ya da sıcaklığından emin olunamayan sütün, bebeğe verilmemesi gereklidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen