Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Günümüz annelerinin çalışıyor oluşu, emzirmeye fırsat bulamayışı ya da bazı bebeklerin emme problemleri yaşaması nedeniyle anneler sağmış oldukları sütleri saklama ihtiyacı hissederler. Peki, ama bebek için son derece yararlı olan anne sütü nasıl saklanmalıdır? Anne sütünü saklamak için en ideal kaplar plastik kaplardır. Anne sütünde bulunan ve hastalıklarla savaşmaya yarayan beyaz kan hücreleri cam kaplara […]

Günümüz annelerinin çalışıyor oluşu, emzirmeye fırsat bulamayışı ya da bazı bebeklerin emme problemleri yaşaması nedeniyle anneler sağmış oldukları sütleri saklama ihtiyacı hissederler. Peki, ama bebek için son derece yararlı olan anne sütü nasıl saklanmalıdır?

Anne sütünü saklamak için en ideal kaplar plastik kaplardır. Anne sütünde bulunan ve hastalıklarla savaşmaya yarayan beyaz kan hücreleri cam kaplara oranla plastik kaplara daha az bulaşır ve bebeğin anne sütünden faydalanmasını artırır. Cam kaplarda saklanan anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklıkları daha zayıf olacaktır.

Anne sütünü saklamak için en ideal kap özel olarak üretilmiş süt saklama poşetleridir. Medikallerde satılan süt saklama poşetleri, kilitli olup süt doldurulduktan sonra içeri hava girmesini önlemektedir ve bu da anne sütünün bozulmasının önüne geçmektedir.

Anne sütü oda sıcaklığında 3 saate kadar bekletilebilir fakat daha uzun süre bırakılmamalıdır. Oda sıcaklığında uzun süre kalan anne sütünde bakteriler üreyerek anne sütünün bozulmasına neden olmaktadır.

Buzdolabındaki anne sütü (Bozdolabı 4 dereceden düşük olmalı) 72 saate kadar bekletilebilir. Yalnız bu saatler uygun bir şekilde saklanan sütler içindir. Yoksa ağzı açık bir cam bardan içerisinde buzdolabına konulan anne sütü çok daha erken sürede bozulacaktır. Derin dondurucularda (-18 derece) ise 3 aya kadar anne sütü saklanabilir.

Sağılan sütü, süt saklama poşetine koyduğunuzda mutlaka sağım yaptığınız tarih ve saati ekleyiniz. Tarih yazımı anne sütünün bozulup bozulmadığını tarihe bakarak anlayabilmenizi sağlar.

Anne sütünü dolaptan çıkardıktan sonra bir biberonun içine koyarak sıcak suyun içinde bekletiniz. Çok fazla bekletmeyiniz, sütün sıcaklığını elinize damlatarak kontrol ediniz. Donmuş bir şekilde buzdolabından çıkardığınız sütü ise buzdolabınızın üst bölmesinde ya da ılık suyun altında bırakarak çözünüz. Donmuş sütü sakın ama sakın mikrodalga fırında ya da oda sıcaklığında çözmeye çalışmayınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen