Anne karnındaki bebek ne zaman duymaya başlar?

Anne karnında duymaya başlayan bebeklerin işitme duyusu, doğumdan sonra da hızlı bir şekilde gelişmeyi sürdürür.

Bebeklerin dış dünyayla iletişimi henüz anne karnındayken başlıyor. 8 haftalık bir bebekte, işitme duyusu oluşmaya başladığı gibi, 24 haftalık sürecin sonunda kulak oluşumu tamamlanıyor. Bebekler 17. haftadan itibaren ses titreşimlerini hissediyor. Bu nedenle uzmanlar, hamilelik döneminde sesli kitap okunmasını ve klasik müzik dinlenmesini öneriyor. Bu şekilde bebeğe iletilen titreşimler, bebeğin işitme duyusunu güçlendirdiği gibi, algıları üzerinde de etkili olabiliyor.

Bebekler, Dışarıdaki Sesleri Ne Zaman Duymaya Başlar?

Anne karnındaki bebek, annenin sesini 17. haftadan itibaren duymaya başladığı gibi, 20. hafta sonunda, dışarıdan gelen diğer sesleri de duymaya başlıyor. Bu dönemde bebeklerin beyin oluşumu devam ettiğinden, sesleri ayırt etme ya da anlama gibi özelliklerinin gelişmesi mümkün olmadığı gibi, bebekler titreşimlerden etkilenebiliyor. Dolayısıyla fazla gürültü ya da ani yüksek sesler bebekler üzerinde olumsuz uyarıya yol açıyor.

Hamilelikte ikinci trimesterdan itibaren, gürültülü alanlarda bulunmamak, sakin müzikler dinlemek ve çok yüksek sesle konuşmamak, bebeğin gelişimi açısından önem arz ediyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen