Adet Söktürücü Bitkiler

Adet gecikmesi, kadınlarda sık görülen bir durumdur. Adet söktürücü bitkiler arasında yer alan havuç, zerdeçal, dereotu gibi besinler, gecikmeyi önler.

Adet gecikmesi, kadınlarda hem psikolojik hem de fiziksel sorunlara yol açabilir. Adet gecikmesini önlemek için, adet söktürücü ilaçlar kullanılabildiği gibi, doğal ilaçlar da bulunmaktadır.

Adet Gecikmesini Önleyen Bitkiler

Adet söktürmeye yarayan bitkilerin başında dereotu gelir. Dereotu rahim kasılmasını artırarak, adet gecikmesinin önlenmesini sağlar. Dereotunun salatalarla birlikte ya da çiğ şekilde tüketilmesi, adet söktürücü bir etki yapar. Ancak dereotu bitkisinin hamilelik döneminde tüketilmemesi gereklidir.

Dereotunun yanı sıra, zerdeçal ve havuç da adet söktürücü bir özelliğe sahiptir. Adet gecikmesini ve adet gecikmesinin yan etkilerini önlemek için toz zerdeçal kullanılabilir. Toz zerdeçal balla karıştırılarak ya da yoğurtla birlikte tüketilebilir. Zerdeçal gibi havuç da hem vücut için faydalı hem de adet söktürücü bir etki yaratan bitkiler arasında yer alır. Adet kanamalarını kolaylaştıran havuç, adet sancısını da azaltır. Özellikle düzensiz regl olan genç kadınlarda, düzenli olarak havuç tüketmek, adet döngüsünün düzelmesinde rol oynar.

Adet Söktürücü Çaylar

Bitkilerin yanı sıra, bitki çayları da adet söktürücü etkiye sahiptir. Papatya ve biberiye çayları, adet gecikmesini azaltır ve adet düzenini sağlar. Ancak bu çayların çok sık tüketilmesi vücutta halsizlik de yapabilir. Bu nedenle, tüketilen miktara dikkat edilmesi gereklidir. Kekik çayı, atkuyruğu otu ve bal kürü, alıç gibi bitkilerden elde edilen çay ve kürler de adet gecikmesini önleyici etki yaratır. Adet gecikmesini önlemek ve adet söktürücü bir etki yaratabilmek için, bitki ve bitki çaylarının dışında, gündelik hayat düzenine de dikkat etmek gerekir. Çok stresli ortamlarda çalışmak, düzensiz beslenmek ve yetersiz miktarda uyumak da adet gecikmesine neden olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen