Adet Gecikmesi Kimlerde Görülür?

Adet gecikmesi, her yaştan kadında görülebildiği gibi, adet düzeninin bozulmasına yol açan birçok faktör bulunmaktadır.

Adet döngüsü genellikle 21-28 gün arasındadır. Bununla birlikte zaman zaman bu aralıktan birkaç gün erken ya da geç görülen adet de normal olarak değerlendirilir. Ancak adet düzeninin 30 günü geçmesi, adet gecikmesi yaşandığı anlamına gelir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi, her yaş grubundan kadında görülebilir. Kansızlık, stres, uykusuzluk, yetersiz beslenme, hormonal bozukluklar gibi durumlarda, adet gecikmesine sebebiyet verebilir. Adet düzensizliği ile hemen her kadın hayatının belirli dönemlerinde karşılaşır. Zaman zaman yaşanan adet düzensizliği ve adet gecikmesi normal olarak değerlendirilir. Ancak regl döneminin sürekli olarak gecikmesi ve yılda 8-9’dan daha az adet görülmesi, anormal bir durumdur.

Orta Yaşlı ve Genç Kadınlarda Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi, menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda sıklıkla görülür. 45-55 yaş aralığındaki kadınlarda adet gecikmesi yaşanması normal bir durum olarak değerlendirilir. Aktif cinsel yaşamı olan genç kadınlarda ise adet gecikmesinin temel sebebi hamileliktir. Ancak hamilelik olmamasına karşın da, adet gecikmesi görülebilir. Özellikle doğum kontrol hapları ya da ertesi gün hapı kullanan kadınlarda adet gecikmesi olması normaldir.

Adet gecikmesi, aşırı zayıf ve kansız kadınlarda da sık görülür. Bunun yanı sıra, uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı da adet düzeninin bozulmasına sebep olabilir. Rahminde kist bulunan ya da kürtaj operasyonu geçiren kadınlarda da adet döngüsü bozulabilir. Travma, korku, aşırı stres gibi durumlar, genç kadınlarda görülen adet gecikmesinin temel nedenidir. Fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı kadınlarda da adet gecikmesi olabilir. Özellikle ağır egzersizler yapan kadınlarda ve sporcu kadınlarda adet gecikmesi sıklıkla görülmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen